Vend61: újabb nóvajelölt az M31-ben
Az iTelescope.net hálózat nagy látómezejű 51cm-es távcsövével vasárnap délelőtt az Androméda-ködről készített képeken találtam egy elég fényes, kb. 17,6 magnis vendégcsillagot.
A Vend61 (AT 2025qmf) koordinátái: 00 39 31.24 +41 11 27.7 (J2000.0)
A csillag elég messze van a galaxis magjától: 36 ívpercnyire nyugatra, 4,68 ívperc délre.
Az áprilisi ill. májusi nóvadömping után júniusban mindössze egy (esetleg kettő) extragalaktikus nóvát találtak az Androméda-ködben. Július elején viszont úgy néz ki, újra rákapcsolt kapcsoltak galaxisszomszédunkban a vendégcsillagok. Azt már múlt héten írtam, hogy a Vend60 csütörtöki felfedezése után Csao barátom (Jingyuan Zhao) talált egy másik nóvajelöltet (AT 2025qea) az M31-ben. Vasárnap reggel azt írta Csao, hogy talált egy újabb nóvajelöltet az Androméda-ködben: AT 2025qlt.
Sajnos, szombaton az Alnitak Remote Observatory spanyolországi 43,3 centis távcsővel csak az M31 déli részéről tudtam képeket készíteni, az AT 2025qlt viszont a galaxis magjától északra található, az iTelescope.net hálózat amerikai távcsöveivel viszont szombat délelőtt nem tudtam képeket készíteni, így sajnos lemaradtam erről a felfedezésről. A vasárnap hajnalban készített képeken pedig simán látszott ez a vendégcsillag.
Az iTelescope.net 51 centis, nagy látómezejű távcsövével (T26) viszont sikerült vasárnap délelőtt készíteni 8x120s-es képeket, amelyek átvizsgálása során az képek szélénél, a galaxis magjától elég távol, találtam egy újabb vendégcsillagot. A csillag egyértelműen látszott már az egyedi képeken is látszott, míg a jún. 16-án készített képeken nem látszott semmi az adott helyen. Gyorsan meghatároztam a csillag pozícióját, majd ellenőriztem a TNS-szerveren, van-e ott már frissen felfedezett nóvajelölt. Szerencsére, nem találta még meg senki, ezért megbecsültem a saját használatra Vend61-nek elevezett vendégcsillag fényességét: 17,6 magnitúdó jött ki. Közben az MPcheckeren történt ellenőrzéssel azt is ki tudtam zárni, hogy egy viszonylag fényes kisbolygó tévedt volna a fotóimra. Ezt követően beküldtem a felfedezést a TNS-szerverre: AT 2025qmf hivatalos nevet kapott a csillag.
Mivel a Vend61 elég messze van van az Androméda-köd magjától, ezért felmerült bennem, hogy az nem is extragalaktikus nóva, hanem csupán tejútrendszerbeli törpe nóva, flercsillag vagy hosszúperiódusú változó. Ennek meghatározásához színképfelvételre lenne szükség. Sajnos, a japán illetve orosz csillagász ismerőseim azt válaszolták, hogy az a 2 méteres illetve 6 méteres távcső, amellyel színképfelvételt tudnának készíteni, éppen karbantartás alatt áll :( Libanoni csillagász ismerősöm pedig csak a déli féltekén található nagy távcsövekhez fér hozzá, de majd megkérdezni a kollégáit.
Sajnos, hétfő hajnalban ill. délelőtt nem tudtam lefotózni azt az égterületet, amelyen a Vend61 látszik, viszont kedd hajnalban Tordai Tamás is készített 10x120s képet az M31 nyugati részéről, és a spanyol távcsővel is le tudtam fotózni. A vasárnapi fényességnél kicsivel halványabban, de mindkettőnk fotóin simán látszott a Vend61. Ez alapján legalább azt ki tudjuk zárni, hogy flercsillag felfényesedése lett volna.
A Vend61 Tordai Tamás kedd hajnali 10x120s összegképén.
Sajnos, a H-alfa szűrővel kedden készített 3x90s összegképeken nem látszik, ahhoz valószínűleg sokkal hosszabb expozícióra lett volna szükség. Remélem, orosz vagy bolgár csillagászok - vagy valaki más - nagyobb távcsővel tud majd H-alfa szűrős képeket készíteni a Vend61-ről, mert az is megerősítheti, hogy extagalaktikus nóvát találtam. Vagy pedig, ha hosszú (1,5-2 órás) idősorokkal szuperpúpokat lehetne kimutatni, az viszont azt mutatná meg, hogy a Vend61 egy törpe nóva.
Ma délelőtt megpróbálok még V és R-szűrőkkel képeket készíteni a Vend61-ről, mert a színindex is segíthet képet adni arról, hogy nóvát, törpe nóvát vagy hosszú periódusú változót találtam. De a legjobb tényleg az lenne, ha mind a Vend60-ról mind a Vend61-ről sikerülne színképfelvételeket szerezni.
A lényeg, hogy múlt hét második felében négy nap alatt 4 nóvajelöltet fedeztek/tünk fel az M31-ről készített képeken, ebből kettőt én találtam, kettőről viszont sajnos lemaradtam :(
Reméljük, mindegyiknél bebizonyosodik, hogy extragalaktikus nóvák...
Megjegyzések
Megjegyzés küldése