Vend56 = AT 2024zaq: fényes nóva az M31-ben

 Az iTelescope.net hálózat Utah állambeli 50 centis táv-csövével az Androméda-ködről tegnap délelőtt készített 4x120s képen felfedeztem egy fényes (16,08C) FeII-típusú extragalaktikus nóvát: Vend56 = AT 2024zaq.


Közel fél éves kihagyás után két hete kezdtük el újra Tordai Tamással közösen a nóvavadászatot az Androméda-ködben. Tom ezúttal egy 20 centis távcsővel fotózgatott Rákospalotáról, én pedig átnéztem a fotókat, hátha találok rajtuk valami vendégcsillagot. Ezzel párhuzamosan az iTelescope.net hálózat 50 ill. 61 centis táv-csöveivel jómagam is készítettem fotókat, főleg a teleholdas időszakban.

Vasárnap (okt. 20-án) valamilyen oknál fogva a tervezett 8 db 120s-es képből csak 1 darab készült el a 50 centis távcsővel (sőt, az M31 északi ill. déli részéről egyetlen kép sem készült). Ezért nem láttan neki rögtön a kép feldolgozásának és átnézésének, mert nem gondoltam, hogy azon látszana egy nóvajelölt. Este viszont mégis átnéztem azt az egy darab képet, és nagy meglepedésemre nem túl messze a galaxis középpontjától ott fénylett egy kb. 17,5 magnitudós nóvajelölt :O Miután meghatároztam a pozícióját, az ellenőrzés során kiderült, hogy a kínai XOSS csapat délután már bejelentette AT 2024ynw néven, így én már csak független felfedező lehettem, pedig kb. 10,5 órábbal korábban készült az én fotóm, de erről sajnos lemaradtam. Mindenesetre tanulságként örökre megjegyeztem, hogy ha csak egy darab képem is van, érdemes azt is átnéznem.

Szerda este borult/felhős ég volt nálunk, emiatt Tom nem tudta fotózni az Androméda-ködöt. Ezért csütörtök délelőtt készítettem 4x120s képet az M31-ről az 50 centis táv-csővel. Az összegképek elkészülte után, a galaxis magvidékének közelében már az eredeti fotón észrevettem, hogy van ott egy fényes csillag, amelynek pozíciójában emlékeim szerint korábban nem volt semmi. Szinte biztos voltam benne, hogy ez egy újabb nóva lesz. Amikor a friss összegképről levontam a referencia képet, egyértelművé vált, hogy biztony van ott egy vendégcsillag. 


Mindkét 2x120s-es részösszegképeken látszott a csillag, tehát nem műterméket találtam. Ideiglenesen a Vend S1103 sorszámot adtam neki, és megírtam Tordai Tomnak, hogy találtam egy nóvajelöltet. Ezután az Aladin segítségével meghatároztam a pozícióját, és megnéztem a TNS-szerveren, hogy van-e ott ismert tranziens. Nem volt. Szerencsére most nem előztek meg a kínaiak! A TOCP honlapon is megnéztem, ott sem volt friss nóva ezen a helyen. A biztonság kedvéért az MPcheckerrel is ellenőriztem, hogy nem tévedt-e oda esetleg egy viszonylag fényes kisbolygó, de szerencsére az sem adott találatot.

Ahhoz, hogy be tudjam jelenteni a felfedezést, az eredeti képek FITS-fejlécében megnéztem a képek készítésének időpontját, valamint kerestem egy összehasonlító csillagot, amelynek segítségével megbecsültem a belső használatra Vend56 végleges nevet kapó jelölt fényességét. Ezután bekültem a felfedezést a TNS-szerverre, ahol a csillag az AT 2024zaq hivatalos nevet kapta. Később a TOCP honlapon is bejelentettem, ahol pedig PNV J00424899+4116331 lett a nóvajelölt neve.

Ezt követően értesítettem a felfedezésről Allen Shafter professzort, aki küldött egy R-szűrős fotót, amely tegnap hajnalban készült az M31-ről a Mount Laguna Observatory 106 cm-es távcsövével. Kiderült, hogy azon a képen, amely kb. 5,5 órával az én felfedezésem előtt készült, szintén látszik a Vend56. Tehát biztos, hogy van ott valami.

Mivel az AT 2024zaq (Vend56) pozícióját csak hozzávetőleges pontossággal tudtam csak meghatározni, ezért éjszaka megkértem Elek Tamást, hogy a Tycho szoftverrel ki tudná-e mérni a Vend56 pontos pozícióját. Az általa kimért érték egész jól egyezett az általam meghatározott pozícióval, de azért a TNS-szerverre és a TOCP honlapra beküldtem a Tamás által kimért pontos pozíciót.

A Vend56 (AT 2024zaq) pontos pozíciója tehát: 00 42 48.81 +41 16 30.1 (J2000.0)  


Elek Tamás fotója a Vend56-ról

Tamás kimérte a csillag fényességét is az eredeti FITS képek alapján: 16,08C jött ki az átlagnak, amely egész jól egyezik az általam becsült fényességgel. Időközben a 30 cm-es f/2.8-as távcsövével Tamás is készített 10x90s képet az Androméda-ködről, és az ő (UV/IR-szűrős) képein is simán látszott a Vend56, 16,76 magnitúdó fényességnél. Este Tordai Tom is lefotózta 25 centis távcsövével az M31-et, nála is simán látszott a Vend56. A [Mira] listán közzétett bejelentésem hatására csütörtök este Forgács Attila V-szűrővel fotózta a vendégcsillagot, nála 17,1V fényesség jött ki. Ezek alapján vagy gyorsan halványodik a Vend56, vagy pedig olyan vörös, hogy emiatt adódott jóval halványabbnak Elek Tamás ill. Forgács Attila fotóin a csillag. Remélhetőleg hamarosan készülnek BVR-szűrős mérések, és akkor többet fogunk tudni.

Frissítések: Péntek este jött ki K. Hornoch és Shafter prof közleménye az Astronomers' Telegramban, amely szerint az általam felfedezett AT 2024zaq okt. 24-án délután 15,94R fénysségnél tetőzött, majd okt. 25-én hajnalig kb. 0,3 magnit halványodott.

Ahhoz, hogy a Vend56 ( = AT 2024zaq) hivatalosan is nóva legyen, még színképi megerősítés szükséges.Hétfő este ez is megtörtént: a Claudio Balcon által az olasz szupernóva-kereső program keretében 41 centiméteres távcsővel készítette színképfelvétel szerint a Vend56 (AT 2024zaq) egyértelműen az Androméda-ködben robbant extragalaktikus nóva.

Az AT 2024zaq (Vend56) színképe olasz csillagász felvételén.
 
Kedd este kijött Alekszandr Vinokurov és munkatársainak ATEL közleménye is, amely szerint a zelencsuki 6 méteres távcsővel (BTA) készített színképfelvételen az emisszós vonalak azt mutatják, hogy a csillagról ledobott gázhéj kb. 4000 km/s sebességgel tágul (H-alfában az emissziós vonal szélessége alapján ez 3690 ± 40 km/s). Ez alapján az AT 2024zaq  (Vend56) egy FeII-típusú nóva.


A Vinokurovék által közzétett színképfelvételen szépen láthatóak a 4000 km/s tágulást mutató széles emisszós vonalak.

Azt is írják Vinokurovék, hogy a Shafter profék által publikált péntek hajnali 16,24R fényességről szombat estig, kb. 1,5 nap alatt további 0,66 magnitúdót halványodott a nóva az R-sávban, vagyis 16,9R lehetett a fényessége. V-ben, amely a vizuálishoz legközelebbi fotometriai sáv, 17,4 magnitúdó volt a fényessége. Tehát ezek szerint majdnem 1 magnit halványodott csütörtök estétől szombat estéig, viszont valószínűleg hullámzik a csillag fényessége, több magyar fotón is most a hét elején fényesebb volt a nóva, mint péntek vagy szombat éjjel, viszont Tordai Tamás tegnap esti összegképén megint nem látszott a Vend56. Kíváncsian várom a magyar amatőrök által készített pontos fotometriai adatokat.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Accelerated rise of the slow extragalactic nova Vend51 (AT 2023oom)

Vend56 = AT 2024zaq : a possible nova in M31